شما اینجا هستید

مکانیک سیالات کاربردی و آزمایشگاه

مکانیک سیالات به بررسی سیالات در حالت سکون و حرکت می‌پردازد. مفاهیم بنیادی این علم با قدمت، در کتاب‌های زیادی بیان شده اند. بیان برخی از آزمایش‌های مهم و کاربردی مکانیک سیالات با روشی نو هدف اصلی از تهیه این کتاب بوده است. مطالب مورد نظر در کتاب حاضر که توسط دکتر حسین افشار و مهندس محمدعلی کشوری تالیف شده است؛ در دوبخش دسته‌بندی شده‌اند. در بخش اول مفاهیم کلی و روابط مکانیک سیالات ارائه شده و در بخش دوم آزمایش‌های مربوطه آورده شده‌اند.

 روش ارتباط بین نویسنده و خوانندگان درکتاب‌های پیشین عموماً بصورت یکطرفه بوده و مخاطب نمی‌تواند بصورت سریع و مؤثر با نویسنده ارتباط برقرار کند. لذا ویرایش کتاب و ارائه اطلاعات تکمیلی مستلزم چاپ مجدد آن است. با توجه به پیشرفت تکنولوژی بر آن شدیم با استفاده از روش‌های نوین ارائه مطلب، کتابی را بصورت تعاملی با مخاطب تألیف کنیم. کتاب حاضر همراه با نرم افزار موبایل ارائه شده، اطلاعات تکمیلی بصورت فیلم، عکس و توضیحات از طریق نرم افزار در اختیار خواننده قرار می‌گیرد. برای این منظور لازم است پس از نصب نرم‌افزار بر روی گوشی تلفن همراه و اجرای آن، گوشی روی علامت‌های ویژه‌ای که در قسمت‌های مختلف کتاب قرار دارند؛ گرفته شود.همچنین خوانندگان محترم می‌توانند درخواست‌ها، پیشنهادها و نظرات خود را به اطلاع نویسندگان رسانده و پاسخ را دریافت نمایند.

با توجه به وجود مراحل متعدد برای انجام آزمایش و نیاز به جدول‌ها، نمودار‌ها و محاسبات مفصل، در کتاب اطلاعات اولیه لازم برای آزمایش آورده شده و خوانندگان در صورت تمایل می‌توانند موارد تکمیلی را از طریق نرم‌افزار تلفن همراه دریافت نمایند.

برای دریافت نرم افزار تلفن همراه (Android) اینجا کلیک کنید.

 

قسمت اول شامل موارد بنیادی مکانیک سیالات:

فصل اول: کلیات

فصل دوم: استاتیک سیالات

فصل سوم: دینامیک سیالات

فصل چهارم: جریان داخلی

فصل پنجم: جریان خارجی

فصل ششم: آنالیز ابعادی و تشابه

فصل هفتم: توربوماشین ها

فصل هشتم: جریان پتانسیل

فصل نهم: جریان در کانال های رو باز

 

قسمت دوم شامل آزمایش های مکانیک سیالات:

مرکز فشار

رینولدز

افت در سیستم های لوله کشی

دبی سنج ها

توربین فرانسیس

پمپ های سری و موازی

شناوری و تعادل اجسام شناور

جریان های گردابی

تونل باد

کانال هیدرولیکی

سرریز لبه تیز

سرریز لبه پهن

ضربه قوچ

تعیین ویسکوزیته

Theme by گلهای اندیشه